http://golcukluler.blogspot.com/
GÖLCÜK KÖYÜNDEN RESİMLER-GÖLCÜK KÖYÜ

GÖLCÜK KÖYÜNDEN RESİMLER

 Ali Yüncü ve Osman Tülü.
o yıllarda köyde traktör olmadıgı için köydeki sayılı traktörle tarlalar sürülüp işlenirmiş rahmetli aliagada traktörü almış almasına ama kullanmayı bilmediği için osman tülü ona yıllarca soförlük yapmıstır.şimdi artık köyde her  evin önün de 1 yada 2 traktör mevcuttur.
 Gölcük köyünden bir bahar görüntüsü köylünün yşil depo dediği yerden çekilmiş bir fotograf bahar aylarındaki o yeşil görüntü fotograftan bakmalık değil köyde yaşanmalık bir hal alıyor.
 gocadaş(kocataş)
yukardan çekilmiş ve badem agaclarının fotografa eşlik ettiği bir kare belki görüyoz burdan çiçekleri ama unutmayın kokusunu alamıyoruz.
 büyük Osman Yüncü
köyde herkes amadalının osman diye tanır.
 köyümüzün minaresi tarihi camisi modern ikisini birleştirin ce hoca eşref karanın görev yaptıgı ibadet hanemiz.
 bu fotografta o kadar eski insanlar varki bu fotografı facebooka ekleyen emin acara tesekkur etmeden gecmek ayıp olur köyde su anda yasayan bütün sülalerin hemen hemen kökleri bu fotografta mevcut.
 köyün giriş tabelası, köy hizmetleri nasıl olduysa son 5 yılda ilçelere baglı köyler oldugunu ve bu köylerde yasayan insanlar oldugunu bu tabelayı oraya dikerken hatırladılar diye düsünmüstük ama unutulmak hatırlanmak kadar zor olmadı.
 gocagöl(yayladaki koca göl kuyusu)
 köyü yukardan gören bu tasa bayrak dikmek belkide köy hizmetlerinin tabela dikmesinden daha özel olmustur. Bayragı oraya diken Mehmet TUFAN ve Engin YÜNCÜ'ye tesekkür ederiz.
 kelçeşme.
bir zamanlar köyde gemiş suyu kullanılırken köylünün çay suyu doldurmaya gittigi resmini henüz bulamadıgım gocaçesmenin zıt anlamlı olanı ama gerçekten de kelçeşmedir suyu serce parmagı gecmez.
 kel çeşme
gemiş suyundan kurtulmak için köydeki akan yer sularını birleştirme projesinden sonra yıkılıp kurumustur.
 yer sularının birleşmesiyle bol kireçli içmesi hakketen güç olan gemiş suyundan kurtulmus olmakla birlikte ard arda gecen kurak yıllar ve cogalan büyük bas hayvanlar köyde büyük bir su sıkıntısına yol acmıstır 1 gün 1 mahalleye 1 gün diger mahelleye su verilmiştir.
su sıkıntısının giderilmesinden sonra kel çeşmeyi köyün gençleri mekan bellemiş ve oraya ayrı bir özen göstermişlerdir. (günümüz türkçesiyle yazıyorum) yeniden restore etmişler ve yeşillendirmişlerdir. emeklerinden dolayı Mustafa özdemir'e maddi katkılarından dolayı Halit Şahine teşekkür ederiz.
 ee gelişmekte olan bir köyden bahsettigimize göre böyle bir fotografı görmek bizi şasırtmasın.kiraz agacı ve bu fotograf gercekten cok güzel ceken arkadasımızın ellerine saglık.
 Musa yüncünün kiraz agacı üzüm sanmasın kimse
 eeee. bu köyün birde kışı var tabiki. kar yağar tepelere sabah olur bembeyaz karların içinde arkasında siyah av köpeğinle yamaca dogru giden avcıları görmek ayrı bir soguk güne baslangıc olarak hafızamda yer edinmiştir.
 eski kısları görmesede gölcük köyü yinede il merkezine göre daha fazla kar yagısına sahiptir hala.
gocataş
köyün 4 bir tarafınıda göre bilen bir yer oldugu için gencler herzaman bu tasın tepesine cıkmıstır.


köyün içinden bir resim karesi
su anda yıkılmaya yüz tutmus 100lerce anının resmi. aslında söylenecek o kadar cok sey olmasına ragmen söyleyemedigimiz bir resim belki cogumuzun ilk defa asık oldugu  işte yüzlerce anının yıkıldıgı bir resim. bizim köyümüzde belki 25 ögrenci var ama güneydogudaki köylerde 15 ögrenciye 2 ögretmen tahsis edilsede bizim okullarımız yıkılmak için kaderine bırakılmıs halde işte.
musa karaca oda köyün en yaslılarından allah ömrünü uzun etsin insallah.
noraş
yıllarca essekle buradaki cadıra su cekmelerine ragmen yol yapıldıktan sonra resmen terk edildi.
zaladın ve sırsır cesmesıne gıden bogaz heralde herkez 1 defa bile olsa gecmiştir
belki orak la mısır biçilen yıllardan sonra ekmeye  bicmeye hiç elimizi degirmedigimizin kanıtı olarak duruyor orada traktör ve römork
osman tülü ve ıbırı
belki ucaga binip fotograf cekemiyoruz ama uydu bizim için çekiyor bazen
bu fotografta dada cok eski yüzleri görmek mümkün ve burdan su anlasılıyor yıllar öncede su bulmak sevindirici bir olaymıs. şimdide köyün sularının akması sevinç yaratıyor bizde.
gocagöl
su anki fotografta kuru olarak görünsede suyu olan ve tavsan, kurt, domuz, hatta yaban atlarının su içmeye geldigi bir göl olarak biliriz. 
NOT: Fotograflar degisik kişiler tarafından cekilmiştir ve hepsi baska bir siteden alınmıstır fotografları cekenlere tesekkür ederiz.

1 yorum:

dr49 dedi ki...

yapanin ellerine saglik

Yorum Gönder

film

  • NEFES NEFESE: bir hakimin mesleğinin zıttına şuç işlemek için nakadar azimli olduğunu ve gereken organı bulmanın savaşı
  • NENE HATUN:bir savaş destanı bir kadının azmi osmanlının geleceğindeki kadın eli
  • KUBİLAY:mustafa kemal dönemindeki yapılanmalara baş kaldıran kubilayın öyküsü***